Shikimet: 0 Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2026-08-04 Origjina: Faqe
Zinxhirët e globalizuar të furnizimit kërkojnë që prodhuesit e motorëve, transformatorëve dhe gjeneratorëve të marrin materiale në rajone të shumta, duke bërë të nevojshme ndër-referencat strikte të standardeve ndërkombëtare të materialeve. Mbështetja në ekuivalentët e notave nominale pa verifikuar vetitë themelore magnetike dhe fizike - të tilla si humbja e bërthamës, përshkueshmëria dhe trashësia - çon në rënie katastrofike të efikasitetit, gjenerim të tepërt të nxehtësisë ose dështim mekanik gjatë operacioneve të stampimit.
Lundrimi i nuancave teknike midis ASTM, IEC, EN, JIS, GB dhe standardeve në zhvillim si BIS (IS) i Indisë është kritike për inxhinierinë e prokurimit. Një mospërputhje në frekuencat e testimit ose specifikimet e veshjes mund të komprometojë një prodhim të tërë. Ky udhëzues ofron një kornizë përfundimtare për vlerësimin dhe ndër-referencimin global Notat e çelikut elektrik për të siguruar ekuivalencë të saktë të performancës dhe për të zbutur rreziqet e burimit.
Linjat bazë të standardizimit ndryshojnë: standardet ASTM zakonisht vlerësojnë humbjen e bërthamës në 60 Hz (standardi i Amerikës së Veriut), ndërsa standardet IEC, EN, JIS, GB dhe IS vlerësohen në 50 Hz, duke kërkuar konvertim matematikor për ekuivalencë të saktë.
Nomenklatura zbulon performancën: Shumica e standardeve globale (EN, JIS, GB) kodojnë humbjen maksimale të bërthamës dhe trashësinë nominale direkt në përcaktimin e klasës (p.sh., M270-50A tregon 2,70 W/kg në 0,50 mm).
Markat e Mullirit kundrejt Standardeve Kombëtare: Modelet me performancë të lartë shpesh referojnë notat komerciale të pronarit (p.sh., seritë JN të JFE ose fletët e specializuara të Nippon Steel) të cilat duhet të deshifrohen sistematikisht në ekuivalentët e standardizuar ASTM ose IEC.
Ekuivalenca e veshjes është kritike: Përputhja e klasës bazë të çelikut është e pamjaftueshme; Veshjet izoluese (p.sh., ASTM C-5 kundrejt IEC EC-5) duhet gjithashtu të rreshtohen për të parandaluar qarqet e shkurtra ndërlaminare.
Verifikimi është i detyrueshëm: 'Ekuivalent' nuk do të thotë 'identike' Certifikatat e testit të mullirit (MTC), kontrollet e supozimit të densitetit dhe testimi i kornizës Epstein kërkohen për të vërtetuar vetitë magnetike përpara prokurimit me shumicë.
Tabela e Përmbajtjes
Përcaktimi i asaj që përbën një shkallë ekuivalente në dizajnin e makinës kërkon përputhje të humbjes së bërthamës, induksionit magnetik, trashësisë dhe ngurtësisë mekanike. Inxhinierët duhet të vendosin klasifikime themelore industriale përpara se të bëjnë referencë të kryqëzuar. Materialet e petëzuara jo të orientuara nga kokrriza (CRNGO) i shërbejnë makinerive rrotulluese si motorët dhe gjeneratorët. Materialet e orientuara nga kokrrat e petëzuara në të ftohtë (CRGO) mbështesin transformatorët statikë ku fluksi magnetik udhëton në një drejtim të vetëm të preferuar.
Kornizat rajonale evoluan në mënyrë të pavarur përpara se të përputheshin me standardet ndërkombëtare të IEC 60404. Standardet evropiane (EN/DIN), japoneze (JIS), kineze (GB/T), indiane (IS), ruse (GOST) dhe amerikane (ASTM) ndërveprojnë ndryshe me këto baza globale. Divergjenca më e rëndësishme qëndron në metodologjitë e testimit. Standardet e Amerikës së Veriut testojnë vetitë magnetike në 60 Hz. Pjesa tjetër e botës teston në 50 Hz. Ju nuk mund të krahasoni drejtpërdrejt një vlerë të humbjes së bërthamës 60 Hz me një vlerë 50 Hz pa aplikuar faktorë specifikë të konvertimit bazuar në trashësinë e materialit dhe përbërjen e aliazhit.
Për të krijuar një kornizë të vërtetë ekuivalence, ekipet inxhinierike duhet të vlerësojnë disa parametra thelbësorë përtej emrit të notës bazë. Një grafik i thjeshtë i referencës së kryqëzuar shpesh humbet dallimet delikate metalurgjike që diktojnë se si një material sillet nën ngarkesë. Ne shikojmë kriteret specifike të suksesit kur vërtetohet një burim material alternativ.
Humbja maksimale e bërthamës në induksionin e funksionimit të synuar (zakonisht 1.5T ose 1.7T).
Polarizimi minimal magnetik në forca specifike të fushës magnetike (p.sh., 2500 A/m, 5000 A/m, 10000 A/m).
Faktori i grumbullimit dhe faktori i petëzimit, të cilët diktojnë se sa material magnetik aktiv përshtatet në një vëllim të caktuar të bërthamës.
Vetitë mekanike, duke përfshirë forcën e rrjedhshmërisë, forcën në tërheqje dhe fortësinë e Vickers, të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në konsumimin e kapakut gjatë stampimit.
Lloji i veshjes izoluese, trashësia dhe rezistenca termike.
Kur vlerësohet CRNGO kundrejt CRGO, terminologjia nëpër rajone ndonjëherë mund të turbullohet. CRNGO është projektuar që të ketë veti magnetike izotropike, që do të thotë se funksionon relativisht në mënyrë të barabartë në të gjitha drejtimet. Kjo e bën atë ideal për fushat magnetike rrotulluese që gjenden në motorët elektrikë. CRGO përpunohet për të rreshtuar strukturën kristalore të çelikut të silikonit në drejtimin e rrotullimit, duke siguruar veti magnetike jashtëzakonisht superiore në atë drejtim të vetëm, i cili është i përsosur për shtigjet e fluksit të palëvizshëm në transformatorë.
Lloji i materialit |
Aplikimi Primar |
Vetitë magnetike |
Përmbajtja tipike e silikonit |
|---|---|---|---|
CRNGO (jo e orientuar) |
Motorë, Gjeneratorë, Alternatorë |
Izotropik (E barabartë në të gjitha drejtimet) |
0.5% në 3.2% |
CRGO (I orientuar nga kokrra) |
Transformatorët e fuqisë, Transformatorët e Shpërndarjes |
Anizotropik (shumë i drejtuar) |
3.0% deri në 3.5% |
Mospërputhja e frekuencës së testimit mbetet pengesa më e madhe në prokurimet globale. Rrjetet e Amerikës së Veriut funksionojnë në 60 Hz, kështu që standardet ASTM vlerësojnë natyrshëm humbjen e bërthamës në këtë frekuencë. Rrjetet evropiane dhe aziatike funksionojnë në 50 Hz. Për shkak se humbja e bërthamës rritet në mënyrë jolineare me frekuencën për shkak të efekteve të rrymës vorbull dhe histerezës, një material i vlerësuar me 1,50 W/kg në 50 Hz do të shfaqë një humbje dukshëm më të lartë - shpesh rreth 1,95 deri në 2,10 W/kg - kur testohet në 60 Hz. Inxhinierët e prokurimit duhet të përdorin formula empirike të konvertimit ose të kërkojnë të dhëna specifike të testit 50/60 Hz nga fabrika për të siguruar që Çeliku elektrik plotëson kërkesat e projektimit.
Prokurimi i Amerikës së Veriut mbështetet shumë në specifikimet ASTM. ASTM A677 mbulon materiale të paorientuara plotësisht të përpunuara. ASTM A683 dikton kërkesat për variantet gjysmë të përpunuara jo të orientuara. ASTM A876 rregullon notat e orientuara nga kokrrat e përdorura në shpërndarjen e energjisë. Këto specifikime diktojnë si parametrat e testimit ashtu edhe tolerancat e pranueshme fizike për mullinjtë shtëpiak.
Nomenklatura ASTM ndryshon ndjeshëm nga homologët ndërkombëtarë. Një emërtim si 47F165 zbërthehet në metrika specifike perandorake. '47' përfaqëson trashësinë nominale në të mijtët e inçit (0,047 inç). 'F' tregon një material të përpunuar plotësisht. '165' specifikon kufirin maksimal të humbjes së bërthamës prej 1,65 W/lb të testuar në 1,5 Tesla dhe 60 Hz. Kur sigurojnë burime ndërkombëtare, inxhinierët duhet të rillogaritin këto vlera të humbjes bazë ASTM nga W/lb në 60 Hz në W/kg në 50 Hz për të gjetur ekuivalentët e përshtatshëm IEC ose EN.
Materialet plotësisht të përpunuara (ASTM A677) vijnë nga mulliri me vetitë e tyre magnetike të zhvilluara plotësisht. Prodhuesi thjesht vulos petëzimin dhe monton bërthamën. Materialet gjysmë të përpunuara (ASTM A683) kërkojnë një proces pjekjeje për lehtësimin e stresit pas stampimit për të arritur vetitë e tyre të vlerësuara magnetike. Ky hap i pjekjes heq streset mekanike të futura gjatë procesit të shpimit, të cilat përndryshe do të degradonin performancën magnetike.
Shembull i notave ASTM |
Trashësia (inç/mm) |
Humbja maksimale e bërthamës (W/lb @ 60 Hz) |
Ekuivalenti i përafërt 50 Hz (W/kg) |
|---|---|---|---|
36F145 |
0,036 ' / 0,91 mm |
1.45 |
~ 2.50 |
47F165 |
0,047 ' / 1,19 mm |
1.65 |
~ 2.85 |
64F200 |
0,064 ' / 1,63 mm |
2.00 |
~ 3.45 |
Materialet e orientuara nga kokrrat sipas ASTM A876 ndjekin një konventë emërtimi paksa të ndryshëm. Një notë si 27G051 tregon një trashësi prej 0,0106 inç (0,27 mm), 'G' për orientimin e kokrrave dhe një humbje maksimale të bërthamës prej 0,51 W/lb në 1,5T dhe 60 Hz. Testimi për këto materiale mbështetet shumë në metodën e kornizës Epstein, e cila mat vetitë magnetike të shiritave të standardizuar drejtkëndëshe të prera nga spiralja. Testi Epstein mbetet standardi i artë për vërtetimin e certifikatave të testit të mullirit kundrejt kërkesave ASTM.
Tregjet evropiane dhe ndërkombëtare përdorin EN 10106 dhe IEC 60404-8-4 për notat jo të orientuara. Materialet e orientuara nga kokrra janë nën EN 10107 dhe IEC 60404-8-7. Këto standarde përbëjnë bazën për shumicën e prodhimit global jashtë Amerikës së Veriut. Ato ofrojnë një sistem të qartë nomenklature të bazuar në metrikë që komunikon drejtpërdrejt aftësitë fizike dhe magnetike të materialit.
Dekodimi i konventës evropiane të emërtimit zbulon metrikë të saktë të performancës. Merrni si shembull klasën M330-50A. 'M' qëndron për çelikun magnetik. '330' tregon një humbje totale maksimale specifike prej 3,30 W/kg të testuar në 1,5 Tesla dhe 50 Hz. '50' përfaqëson një trashësi nominale prej 0,50 mm. 'A' nënkupton një fletë jo të orientuar, plotësisht të përpunuar. Standardet e vjetra gjermane DIN, të tilla si DIN 46400, shfaqen ende në projekte të vjetra. Ju duhet t'i hartoni këto emërtime historike me ekuivalentët modernë EN/IEC për të siguruar përputhshmërinë aktuale të zinxhirit të furnizimit.
Seria IEC 60404 është e gjerë, duke mbuluar jo vetëm specifikimet e materialit, por edhe metodologjitë e sakta të testimit të kërkuara për t'i vërtetuar ato. IEC 60404-2 përcakton procedurat e testimit të kornizës Epstein, duke siguruar që një mulli në Gjermani dhe një mulli në Korenë e Jugut përdorin të njëjtin konfigurim fizik për të matur humbjen dhe përshkueshmërinë e bërthamës. Ky standardizim është ai që i lejon ekipet e prokurimit të marrin me siguri materialet globalisht.
Nota EN/IEC |
Trashësia (mm) |
Humbja maksimale e bërthamës (W/kg @ 50Hz, 1,5T) |
Polarizimi minimal (Tesla @ 5000 A/m) |
|---|---|---|---|
M230-35A |
0.35 |
2.30 |
1.60 |
M270-50A |
0.50 |
2.70 |
1.60 |
M330-50A |
0.50 |
3.30 |
1.60 |
M400-65A |
0.65 |
4.00 |
1.60 |
Kur kemi të bëjmë me materiale të orientuara nga kokrrat sipas EN 10107, nomenklatura ndryshon pak. Një shkallë si M140-30S tregon një humbje maksimale të bërthamës prej 1,40 W/kg në 1,7 Tesla dhe 50 Hz, një trashësi prej 0,30 mm dhe 'S' për materialet konvencionale të orientuara nga kokrrat. Klasat me përshkueshmëri të lartë përdorin 'P' në vend të 'S', duke treguar materiale që janë përpunuar për të arritur shtrirje edhe më të mprehtë të kristalit, duke rezultuar në humbje më të ulëta dhe nivele më të larta induksioni. Këto nota me përshkueshmëri të lartë janë thelbësore për përmbushjen e rregullave të rrepta të efikasitetit të energjisë në modelet moderne të transformatorëve.
Standardet industriale japoneze ruajnë përafrimin e rreptë me metodologjitë IEC duke mbështetur disa nga aftësitë më të avancuara të mullirit të pronarit në botë. JIS C 2552 rregullon fletët jo të orientuara, ndërsa JIS C 2553 mbulon prodhimin e orientuar nga gruri. Formati i nomenklaturës JIS ndan ngjashmëri të drejtpërdrejta strukturore me standardet IEC, duke e bërë referencën e kryqëzuar relativisht të thjeshtë për materialet bazë.
Një përcaktim standard JIS si 50A290 tregon një trashësi 0,50 mm ('50'), status të paorientuar plotësisht të përpunuar ('A') dhe një humbje maksimale të bërthamës prej 2,90 W/kg në 50 Hz ('290'). Megjithatë, realiteti i tregut shpesh devijon nga përcaktimet standarde. Mullinjtë japonezë si JFE Steel dhe Nippon Steel dominojnë tregun me efikasitet të lartë dhe me matës të hollë. Inxhinierët shpesh ndeshen me seri komerciale të pronarit, të tilla si notat JN, JNP ose JN-H të JFE. Ju duhet t'i hartoni sistematikisht këto përcaktime të pronarit në standardet standarde JIS ose ASTM duke përdorur fletët specifike të të dhënave teknike të mullirit.
Notat pronësore të zhvilluara nga fabrikat japoneze shpesh shtyjnë kufijtë e asaj që është e mundur brenda kornizës standarde JIS. Për shembull, standardi JIS C 2552 mund të përfundojë me një humbje të caktuar të bërthamës për një trashësi 0,35 mm, por një shkallë e pronarit nga Nippon Steel mund të ofrojë një ulje prej 10% deri në 15% në humbjen e bërthamës në të njëjtën trashësi. Kjo arrihet nëpërmjet kontrollit të avancuar metalurgjik, duke optimizuar përmbajtjen e silikonit dhe aluminit dhe duke përdorur teknika shumë të specializuara të rrotullimit dhe pjekjes.
Klasa JIS |
Trashësia (mm) |
Humbja maksimale e bërthamës (W/kg @ 50Hz, 1,5T) |
Nota ekuivalente EN |
|---|---|---|---|
35A230 |
0.35 |
2.30 |
M230-35A |
50A290 |
0.50 |
2.90 |
M290-50A |
50A470 |
0.50 |
4.70 |
M470-50A |
Kur merrni burime nga Japonia, është gjithashtu e rëndësishme të kuptoni emërtimet e tyre të veshjes. JIS specifikon veshje të ndryshme izoluese, shpesh të kategorizuara sipas përbërjes së tyre (organike, inorganike ose gjysmë organike) dhe aplikimit të synuar (punueshmëria, saldimi ose rezistenca ndaj temperaturës së lartë). Sigurimi që veshja JIS përputhet me specifikimet e kërkuara të veshjes ASTM ose IEC është po aq e rëndësishme sa përputhja e vetive magnetike. Një mospërputhje këtu mund të çojë në shkurtim të rëndë ndërlaminar dhe dështim të bërthamës.
Prodhimi kinez mbështetet në kornizën e standardizimit GB/T. GB/T 2521.1 specifikon kërkesat për materialet jo të orientuara. GB/T 2521.2 mbulon prodhimin e orientuar nga gruri. Sistemi i nomenklaturës kineze pasqyron drejtpërdrejt trashësinë e IEC dhe matjet e humbjes bazë, duke lehtësuar tregtinë ndërkombëtare dhe zëvendësimin e materialit.
Një klasë tipike kineze si 50W310 prishet logjikisht. '50' tregon një trashësi 0,50 mm. 'W' tregon jo të orientuar çelikun elektrik . '310' përfaqëson një humbje maksimale të bërthamës prej 3,10 W/kg në 50 Hz. Realitetet e zbatimit kërkojnë verifikim të kujdesshëm të furnizuesit. Konsistenca ndryshon ndjeshëm midis fabrikave kineze të nivelit 1, të tilla si Baosteel ose WISCO, dhe prodhuesve më të vegjël të Nivelit 2 ose të Nivelit 3. Ekipet e prokurimit duhet të menaxhojnë variacionet në kufijtë e vjetërsisë magnetike dhe tolerancat dimensionale të specifikuara nën ombrellën më të gjerë GB/T.
Plakja magnetike është një faktor kritik kur vlerësohen materialet GB/T. Plakja i referohet degradimit të vetive magnetike me kalimin e kohës, që zakonisht shkaktohet nga reshjet e papastërtive të karbonit dhe azotit brenda matricës së çelikut. Mullinjtë e nivelit 1 përdorin teknika të avancuara të degazimit me vakum për të reduktuar këto papastërti në nivele të papërfillshme, duke siguruar që materiali të mos plaket. Megjithatë, materialet nga mullinjtë e nivelit më të ulët mund të shfaqin plakje të konsiderueshme, duke çuar në rritje të humbjeve të bërthamës dhe temperatura më të larta të funksionimit në terren pas disa muajsh përdorimi.
Nota GB/T |
Trashësia (mm) |
Humbja maksimale e bërthamës (W/kg @ 50Hz, 1,5T) |
Aplikim tipik |
|---|---|---|---|
35W250 |
0.35 |
2.50 |
Motorë me efikasitet të lartë |
50W310 |
0.50 |
3.10 |
Motorë industrialë standardë |
50W470 |
0.50 |
4.70 |
Pajisje të vogla, motorë të pjesshëm HP |
65W600 |
0.65 |
6.00 |
Aplikime me kosto të ulët, me ciklin e punës së ulët |
Tolerancat dimensionale kërkojnë gjithashtu mbikëqyrje të rreptë kur sigurohen sipas standardeve GB/T. Kurora (ndryshimi në trashësi midis qendrës dhe skajeve të spirales) dhe rënia e skajit duhet të kontrollohen fort për të siguruar një faktor të lartë grumbullimi. Kurora e tepërt çon në bërthama të lirshme, rritje të dridhjeve dhe zhurmë më të lartë akustike në makinën përfundimtare. Kërkoni gjithmonë raporte të detajuara të inspektimit dimensionale së bashku me të dhënat standarde të testit magnetik kur kualifikoni një furnizues të ri GB/T.
Tregu indian funksionon nën Byronë e Standardeve Indiane (BIS). IS 648 dikton specifikimet për materialet CRNGO. IS 3024 rregullon materialet CRGO. Nomenklatura indiane ndjek një model të ngjashëm metrikë me Evropën dhe Kinën. Një shkallë si 50C350 tregon një trashësi 0,50 mm ('50'), kategori standarde të humbjes së bërthamës ('C') dhe një humbje maksimale prej 3,50 W/kg ('350').
Importimi i materialeve në tregun indian të prodhimit kërkon respektim të rreptë të kornizës së certifikimit BIS. Mullinjtë e huaj duhet të marrin certifikimin e detyrueshëm BIS për të furnizuar tregun indian. Ekuivalenca në letër nuk e anashkalon këtë kërkesë ligjore. Ekipet e prokurimit duhet të verifikojnë si ekuivalencën teknike të materialit ashtu edhe statusin aktiv të certifikimit BIS të fabrikës prodhuese për të shmangur refuzimet doganore dhe ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit.
Procesi i certifikimit BIS është rigoroz. Ai përfshin auditime të fabrikës nga inspektorët indianë, testime të gjera materiale në laboratorë të miratuar nga BIS dhe monitorim të vazhdueshëm të pajtueshmërisë. Kjo siguron që materialet që hyjnë në tregun indian të përmbushin standardet strikte të cilësisë dhe sigurisë. Për prodhuesit globalë që krijojnë objekte prodhimi në Indi, lundrimi në këtë peizazh certifikimi është po aq kritik sa menaxhimi i specifikimeve teknike të vetë çelikut.
Klasa IS (CRNGO) |
Trashësia (mm) |
Humbja maksimale e bërthamës (W/kg @ 50Hz, 1,5T) |
Nota ekuivalente IEC |
|---|---|---|---|
35C250 |
0.35 |
2.50 |
M250-35A |
50C350 |
0.50 |
3.50 |
M350-50A |
65C530 |
0.65 |
5.30 |
M530-65A |
Kur ndërthurin standardet IS me korniza të tjera globale, inxhinierët duhet t'i kushtojnë vëmendje edhe kushteve specifike të testimit të përshkruara në IS 648 dhe IS 3024. Ndërsa ato përgjithësisht përputhen me IEC 60404, mund të ketë ndryshime të vogla në përgatitjen e mostrës ose kërkesat e kalibrimit të pajisjeve të testimit. Gjithmonë mbështetuni në të dhënat aktuale të Certifikatës së Testit të Mullirit në vend që të supozoni shtrirje të përsosur bazuar vetëm në përcaktimin e notës.
Me më shumë se 20 vjet përvojë në tregun e çelikut elektrik dhe mbi 16 vjet ekspertizë prodhuese, SHERAXIN furnizon bobina, shirita dhe fletë CRGO dhe CRNGO për bërthamat e transformatorëve dhe petëzimit elektrike. Mbështetur nga aftësitë e personalizuara të prodhimit dhe një rrjet i krijuar furnizimi ndërkombëtar, kompania ndihmon klientët globalë të blejnë produkte çeliku elektrik që plotësojnë kërkesa të ndryshme magnetike, dimensionale, përpunimi dhe shpërndarjeje.
Kërkoni Certifikata të plota të Testit të Mullirit (MTC) për çdo grumbull për të verifikuar humbjen dhe përshkueshmërinë aktuale të bërthamës kundrejt kërkesave nominale standarde.
Zbatoni faktorët e saktë të konvertimit matematik kur ndërthurni të dhënat e Amerikës së Veriut 60 Hz me specifikimet ndërkombëtare 50 Hz.
Vërtetoni përputhshmërinë e veshjes së izolimit së bashku me vetitë e metalit bazë për të parandaluar shkurtimin ndërlaminar në bërthamat e grumbulluara.
Kontrolloni mullinjtë ndërkombëtarë të nivelit 2 dhe të nivelit 3 posaçërisht për pajtueshmërinë me plakjen magnetike dhe konsistencën e matësve në gjerësinë e mbështjelljes.
Verifikoni statusin aktiv të certifikimit BIS për çdo mulli që furnizon materiale të destinuara për tregun indian të prodhimit.
Përgjigje: Zëvendësimi i drejtpërdrejtë kërkon rillogaritjen e vlerave bazë të humbjes. ASTM teston në 60 Hz, ndërsa EN teston në 50 Hz. Duhet të aplikoni një faktor konvertimi bazuar në trashësinë dhe aliazhin për të siguruar ekuivalencën e vërtetë magnetike përpara se të zëvendësoni.
Përgjigje: Në nomenklaturën EN, 'A' tregon se materiali është një fletë çeliku jo e orientuar, plotësisht e përpunuar, e gatshme për stampim dhe grumbullim pa pjekje shtesë.
Përgjigje: Notat pronësore nga mullinjtë shpesh tejkalojnë minimumet standarde kombëtare. Ato mund të ofrojnë toleranca më të ngushta të trashësisë, humbje më të ulëta të bërthamës ose veshje të specializuara që nuk përcaktohen në mënyrë eksplicite në kornizat standarde JIS ose GB/T.
A: Po. Byroja e Standardeve Indiane urdhëron që i gjithë çeliku elektrik i importuar duhet të vijë nga një fabrikë e certifikuar nga BIS. Vetëm ekuivalenca teknike është e pamjaftueshme për zhdoganimin.
Përgjigje: Veshjet izoluese parandalojnë kërcimin e rrymave elektrike ndërmjet shtresave të grumbulluara. Nëse zëvendësoni një shkallë, por përdorni një shtresë inferiore ose të papajtueshme, qarqet e shkurtra ndërlaminare që rezultojnë do të shkaktojnë mbinxehje të rëndë dhe humbje të efikasitetit.