Views: 0 Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2026-08-04 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ
ລະບົບຕ່ອງໂສ້ການສະຫນອງທົ່ວໂລກຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີຜູ້ຜະລິດມໍເຕີ, ຫມໍ້ແປງ, ແລະເຄື່ອງປັ່ນໄຟໄປຫາແຫຼ່ງວັດສະດຸໃນຫຼາຍຂົງເຂດ, ຈໍາເປັນຕ້ອງມີການອ້າງອິງຂ້າມມາດຕະຖານອຸປະກອນສາກົນຢ່າງເຂັ້ມງວດ. ອີງໃສ່ການທຽບເທົ່າລະດັບຊັ້ນຮຽນທີໂດຍບໍ່ໄດ້ກວດສອບຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກ ແລະທາງກາຍະພາບພື້ນຖານ—ເຊັ່ນ: ການສູນເສຍຫຼັກ, ການຊຶມເຂົ້າ, ແລະຄວາມຫນາ—ນໍາໄປສູ່ການຫຼຸດລົງປະສິດທິພາບທີ່ຮ້າຍກາດ, ການຜະລິດຄວາມຮ້ອນຫຼາຍເກີນໄປ, ຫຼືຄວາມລົ້ມເຫຼວຂອງກົນຈັກໃນລະຫວ່າງການດໍາເນີນການ stamping.
ການນໍາທາງດ້ານວິຊາການລະຫວ່າງ ASTM, IEC, EN, JIS, GB, ແລະມາດຕະຖານທີ່ພົ້ນເດັ່ນຂື້ນເຊັ່ນ BIS (IS) ຂອງອິນເດຍແມ່ນສໍາຄັນສໍາລັບວິສະວະກໍາການຈັດຊື້. ຄວາມບໍ່ກົງກັນໃນຄວາມຖີ່ຂອງການທົດສອບ ຫຼືຂໍ້ກໍາຫນົດການເຄືອບສາມາດປະນີປະນອມການຜະລິດທັງໝົດ. ຄູ່ມືນີ້ສະຫນອງກອບທີ່ແນ່ນອນສໍາລັບການປະເມີນແລະການອ້າງອີງທົ່ວໂລກ ເກຣດ ເຫຼັກກ້າໄຟຟ້າ ເພື່ອຮັບປະກັນຄວາມເທົ່າທຽມການປະຕິບັດທີ່ແນ່ນອນ ແລະຫຼຸດຜ່ອນຄວາມສ່ຽງດ້ານແຫຼ່ງທີ່ມາ.
ມາດ ຕະຖານມາດຕະຖານແຕກຕ່າງກັນ: ມາດຕະຖານ ASTM ໂດຍທົ່ວໄປຈະປະເມີນການສູນເສຍຫຼັກຢູ່ທີ່ 60 Hz (ມາດຕະຖານອາເມລິກາເຫນືອ), ໃນຂະນະທີ່ມາດຕະຖານ IEC, EN, JIS, GB ແລະ IS ປະເມີນຢູ່ທີ່ 50 Hz, ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການແປງທາງຄະນິດສາດເພື່ອຄວາມສົມດຸນທີ່ຖືກຕ້ອງ.
Nomenclature ເປີດເຜີຍປະສິດທິພາບ: ມາດຕະຖານທົ່ວໂລກສ່ວນໃຫຍ່ (EN, JIS, GB) ເຂົ້າລະຫັດການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດແລະຄວາມຫນານາມໂດຍກົງເຂົ້າໃນການກໍານົດຊັ້ນຮຽນ (ເຊັ່ນ: M270-50A ຊີ້ໃຫ້ເຫັນ 2.70 W/kg ຢູ່ 0.50mm).
Mill Brands ທຽບກັບມາດຕະຖານແຫ່ງຊາດ: ການອອກແບບທີ່ມີປະສິດຕິພາບສູງມັກຈະອ້າງເຖິງຊັ້ນຮຽນການຄ້າທີ່ເປັນເຈົ້າຂອງ (ຕົວຢ່າງເຊັ່ນ JFE's JN series ຫຼືແຜ່ນພິເສດຂອງ Nippon Steel) ເຊິ່ງຈະຕ້ອງຖືກຖອດລະຫັດເປັນລະບົບກັບມາດຕະຖານທຽບເທົ່າ ASTM ຫຼື IEC.
ຄວາມເທົ່າທຽມການເຄືອບແມ່ນສໍາຄັນ: ການຈັບຄູ່ຊັ້ນເຫຼັກພື້ນຖານບໍ່ພຽງພໍ; ການເຄືອບ insulation (ຕົວຢ່າງ, ASTM C-5 ທຽບກັບ IEC EC-5) ຍັງຕ້ອງສອດຄ່ອງກັນເພື່ອປ້ອງກັນບໍ່ໃຫ້ interlaminar ວົງຈອນສັ້ນ.
ການກວດສອບແມ່ນບັງຄັບ: 'ທຽບເທົ່າ' ບໍ່ໄດ້ຫມາຍຄວາມວ່າ 'ຄືກັນ.' Mill Test Certificates (MTCs), ການກວດສອບສົມມຸດຕິຖານຄວາມຫນາແຫນ້ນ, ແລະການທົດສອບກອບ Epstein ແມ່ນຈໍາເປັນເພື່ອກວດສອບຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກກ່ອນທີ່ຈະຈັດຊື້ຈໍານວນຫລາຍ.
ສາລະບານ
ການກໍານົດສິ່ງທີ່ປະກອບເປັນຊັ້ນທຽບເທົ່າໃນການອອກແບບເຄື່ອງຈັກຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການສູນເສຍຫຼັກທີ່ກົງກັນ, induction ແມ່ເຫຼັກ, ຄວາມຫນາ, ແລະຄວາມແຂງຂອງກົນຈັກ. ວິສະວະກອນຕ້ອງສ້າງການຈັດປະເພດອຸດສາຫະກໍາພື້ນຖານກ່ອນການອ້າງອີງຂ້າມ. ວັດສະດຸທີ່ບໍ່ມີເມັດພືດທີ່ມ້ວນເຢັນ (CRNGO) ໃຫ້ບໍລິການເຄື່ອງຈັກຫມຸນເຊັ່ນ: ມໍເຕີ ແລະເຄື່ອງປັ່ນໄຟ. ວັດສະດຸມ້ວນແບບ Cold-Rolled Grain-Oriented (CRGO) ຮອງຮັບໝໍ້ແປງສະຖິດທີ່ກະແສແມ່ເຫຼັກເຄື່ອນທີ່ໄປໃນທິດທາງດຽວທີ່ຕ້ອງການ.
ຂອບເຂດພາກພື້ນພັດທະນາເປັນເອກະລາດກ່ອນທີ່ຈະສອດຄ່ອງກັບມາດຕະຖານ IEC 60404 ສາກົນ. ມາດຕະຖານເອີຣົບ (EN/DIN), ຍີ່ປຸ່ນ (JIS), ຈີນ (GB/T), ອິນເດຍ (IS), ລັດເຊຍ (GOST), ແລະມາດຕະຖານອາເມລິກາ (ASTM) ມີປະຕິກິລິຍາແຕກຕ່າງກັນກັບມາດຕະຖານພື້ນຖານທົ່ວໂລກເຫຼົ່ານີ້. ຄວາມແຕກຕ່າງທີ່ ສຳ ຄັນທີ່ສຸດແມ່ນຢູ່ໃນວິທີການທົດສອບ. ມາດຕະຖານອາເມລິກາເຫນືອທົດສອບຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກຢູ່ທີ່ 60 Hz. ສ່ວນທີ່ເຫຼືອຂອງໂລກທົດສອບຢູ່ທີ່ 50 Hz. ທ່ານບໍ່ສາມາດປຽບທຽບຄ່າການສູນເສຍຫຼັກ 60 Hz ໂດຍກົງກັບຄ່າ 50 Hz ໂດຍບໍ່ໄດ້ນຳໃຊ້ປັດໃຈການແປງສະເພາະໂດຍອີງໃສ່ຄວາມໜາຂອງວັດສະດຸ ແລະອົງປະກອບຂອງໂລຫະປະສົມ.
ເພື່ອສ້າງກອບການທຽບເທົ່າທີ່ແທ້ຈິງ, ທີມງານວິສະວະກໍາຈະຕ້ອງປະເມີນຕົວກໍານົດການຫຼັກຫຼາຍອັນນອກເຫນືອຈາກພຽງແຕ່ຊື່ຊັ້ນຮຽນພື້ນຖານ. ຕາຕະລາງການອ້າງອິງຂ້າມແບບງ່າຍດາຍມັກຈະຂາດຄວາມແຕກຕ່າງຂອງໂລຫະທີ່ລະອຽດອ່ອນທີ່ກໍານົດວິທີການວັດສະດຸປະຕິບັດພາຍໃຕ້ການໂຫຼດ. ພວກເຮົາເບິ່ງຢູ່ ເງື່ອນໄຂຄວາມສໍາເລັດສະເພາະ ເມື່ອກວດສອບແຫຼ່ງວັດສະດຸທາງເລືອກ.
ການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດຢູ່ທີ່ການກະຕຸ້ນການປະຕິບັດເປົ້າຫມາຍ (ປົກກະຕິແລ້ວ 1.5T ຫຼື 1.7T).
ການຂົ້ວແມ່ເຫຼັກຂັ້ນຕ່ຳຢູ່ທີ່ຄວາມແຮງຂອງສະຫນາມແມ່ເຫຼັກສະເພາະ (ຕົວຢ່າງ: 2500 A/m, 5000 A/m, 10000 A/m).
ປັດໄຈການວາງຊ້ອນກັນ ແລະປັດໄຈການລະລາຍ, ເຊິ່ງກຳນົດວ່າວັດສະດຸແມ່ເຫຼັກທີ່ມີການເຄື່ອນໄຫວຫຼາຍພໍດີກັບປະລິມານຫຼັກທີ່ໃຫ້ມາ.
ຄຸນສົມບັດກົນຈັກລວມທັງຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດ, ຄວາມເຂັ້ມແຂງ tensile, ແລະຄວາມແຂງຂອງ Vickers, ເຊິ່ງມີຜົນກະທົບໂດຍກົງເສຍຊີວິດການສວມໃສ່ໃນລະຫວ່າງການ stamping.
ປະເພດຂອງການເຄືອບ insulation, ຄວາມຫນາ, ແລະທົນທານຕໍ່ຄວາມຮ້ອນ.
ເມື່ອປະເມີນ CRNGO ທຽບກັບ CRGO, ຄໍາສັບຕ່າງໆໃນທົ່ວພາກພື້ນບາງຄັ້ງສາມາດມົວໄດ້. CRNGO ຖືກວິສະວະກໍາເພື່ອໃຫ້ມີຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກ isotropic, ຊຶ່ງຫມາຍຄວາມວ່າມັນປະຕິບັດຂ້ອນຂ້າງເທົ່າທຽມກັນໃນທຸກທິດທາງ. ນີ້ເຮັດໃຫ້ມັນເຫມາະສົມສໍາລັບການຫມຸນສະຫນາມແມ່ເຫຼັກທີ່ພົບເຫັນຢູ່ໃນມໍເຕີໄຟຟ້າ. CRGO ໄດ້ຖືກປຸງແຕ່ງເພື່ອຈັດວາງໂຄງສ້າງຜລຶກຂອງເຫຼັກກ້າຊິລິໂຄນໃນທິດທາງມ້ວນ, ສະຫນອງຄຸນສົມບັດສະນະແມ່ເຫຼັກທີ່ເຫນືອກວ່າຢ່າງຫຼວງຫຼາຍໃນທິດທາງດຽວ, ຊຶ່ງເປັນທີ່ສົມບູນແບບສໍາລັບເສັ້ນທາງ flux stationary ໃນຫມໍ້ແປງ.
ປະເພດວັດສະດຸ |
ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກຂັ້ນຕົ້ນ |
ຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກ |
ເນື້ອໃນຊິລິໂຄນປົກກະຕິ |
|---|---|---|---|
CRNGO (ບໍ່ຮັດກຸມ) |
ມໍເຕີ, ເຄື່ອງກໍາເນີດໄຟຟ້າ, ເຄື່ອງສະຫຼັບ |
Isotropic (ເທົ່າທຽມກັນໃນທຸກທິດທາງ) |
0.5% ຫາ 3.2% |
CRGO (ແບບເມັດພືດ) |
ການຫັນເປັນພະລັງງານ, ການແຜ່ກະຈາຍການຫັນເປັນ |
Anisotropic (ທິດທາງສູງ) |
3.0% ຫາ 3.5% |
ຄວາມແຕກຕ່າງຄວາມຖີ່ຂອງການທົດສອບຍັງຄົງເປັນອຸປະສັກທີ່ໃຫຍ່ທີ່ສຸດໃນການຈັດຊື້ທົ່ວໂລກ. ຕາຂ່າຍໄຟຟ້າໃນອາເມລິກາເຫນືອດໍາເນີນການຢູ່ທີ່ 60 Hz, ດັ່ງນັ້ນມາດຕະຖານ ASTM ຈະປະເມີນການສູນເສຍຫຼັກໂດຍທໍາມະຊາດຢູ່ທີ່ຄວາມຖີ່ນີ້. ຕາຂ່າຍໄຟຟ້າເອີຣົບ ແລະເອເຊຍ ເຮັດວຽກຢູ່ທີ່ 50 Hz. ເນື່ອງຈາກວ່າການສູນເສຍຫຼັກເພີ່ມຂຶ້ນທີ່ບໍ່ເປັນເສັ້ນກັບຄວາມຖີ່ເນື່ອງຈາກຜົນກະທົບຂອງກະແສໄຟຟ້າ eddy ແລະ hysteresis, ວັດສະດຸທີ່ໄດ້ຮັບການຈັດອັນດັບຢູ່ທີ່ 1.50 W/kg ຢູ່ 50 Hz ຈະສະແດງການສູນເສຍທີ່ສູງຂຶ້ນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ—ມັກຈະຢູ່ປະມານ 1.95 ຫາ 2.10 W/kg—ເມື່ອທົດສອບຢູ່ທີ່ 60 Hz. ວິສະວະກອນຈັດຊື້ຕ້ອງໃຊ້ສູດການແປງແບບ empirical ຫຼືຮ້ອງຂໍຂໍ້ມູນການທົດສອບສະເພາະ 50/60 Hz ຈາກໂຮງງານເພື່ອຮັບປະກັນການ ເຫຼັກກ້າໄຟຟ້າ ຕອບສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການອອກແບບ.
ການຈັດຊື້ໃນອາເມລິກາເຫນືອແມ່ນອີງໃສ່ການກໍານົດສະເພາະຂອງ ASTM. ASTM A677 ກວມເອົາວັດສະດຸທີ່ບໍ່ມີການປຸງແຕ່ງຢ່າງເຕັມສ່ວນ. ASTM A683 ກໍານົດຄວາມຕ້ອງການສໍາລັບ variants ເຄິ່ງປຸງແຕ່ງທີ່ບໍ່ແມ່ນຮັດກຸມ. ASTM A876 ຄວບຄຸມລະດັບເມັດພືດທີ່ໃຊ້ໃນການກະຈາຍພະລັງງານ. ຂໍ້ມູນສະເພາະເຫຼົ່ານີ້ກໍານົດທັງຕົວກໍານົດການທົດສອບແລະຄວາມທົນທານທາງດ້ານຮ່າງກາຍທີ່ຍອມຮັບໄດ້ສໍາລັບໂຮງງານພາຍໃນ.
ນາມສະກຸນ ASTM ມີຄວາມແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍຈາກຄູ່ຮ່ວມມືສາກົນ. ການອອກແບບເຊັ່ນ 47F165 ແບ່ງອອກເປັນ metrics imperial ສະເພາະ. '47' ເປັນຕົວແທນຂອງຄວາມຫນານາມເປັນພັນໆນິ້ວ (0.047 ນິ້ວ). 'F' ບົ່ງບອກເຖິງອຸປະກອນການປຸງແຕ່ງຢ່າງສົມບູນ. '165' ກໍານົດຂອບເຂດການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດຂອງ 1.65 W/lb ທີ່ທົດສອບຢູ່ທີ່ 1.5 Tesla ແລະ 60 Hz. ໃນເວລາທີ່ການສະຫນອງຕ່າງປະເທດ, ວິສະວະກອນຕ້ອງຄິດໄລ່ຄ່າການສູນເສຍຫຼັກ ASTM ເຫຼົ່ານີ້ຈາກ W / lb ຢູ່ 60 Hz ຫາ W / kg ຢູ່ 50 Hz ເພື່ອຊອກຫາຄວາມເຫມາະສົມຂອງ IEC ຫຼື EN ທຽບເທົ່າ.
ວັດສະດຸທີ່ປຸງແຕ່ງຢ່າງເຕັມສ່ວນ (ASTM A677) ມາຮອດໂຮງງານດ້ວຍຄຸນສົມບັດສະນະແມ່ເຫຼັກຂອງພວກເຂົາພັດທະນາຢ່າງເຕັມສ່ວນ. ຜູ້ຜະລິດພຽງແຕ່ປະທັບຕາ laminations ແລະປະກອບຫຼັກ. ວັດສະດຸເຄິ່ງປຸງແຕ່ງ (ASTM A683) ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີຂະບວນການ annealing ບັນເທົາຄວາມກົດດັນສຸດທ້າຍຫຼັງຈາກການປະທັບຕາເພື່ອບັນລຸຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກຈັດອັນດັບຂອງເຂົາເຈົ້າ. ຂັ້ນຕອນ annealing ນີ້ເອົາຄວາມກົດດັນກົນຈັກທີ່ນໍາສະເຫນີໃນລະຫວ່າງການຂະບວນການ punching, ຊຶ່ງຖ້າບໍ່ດັ່ງນັ້ນຈະ degrade ປະສິດທິພາບຂອງແມ່ເຫຼັກ.
ຕົວຢ່າງ ASTM Grade |
ຄວາມຫນາ (ນິ້ວ/ມມ) |
ການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດ (W/lb @ 60Hz) |
ປະມານ 50Hz ທຽບເທົ່າ (W/kg) |
|---|---|---|---|
36F145 |
0.036' / 0.91ມມ |
1.45 |
~2.50 |
47F165 |
0.047' / 1.19ມມ |
1.65 |
~2.85 |
64F200 |
0.064' / 1.63ມມ |
2.00 |
~3.45 |
ວັດສະດຸທີ່ເນັ້ນໃສ່ເມັດພືດພາຍໃຕ້ ASTM A876 ປະຕິບັດຕາມສົນທິສັນຍາການຕັ້ງຊື່ທີ່ແຕກຕ່າງກັນເລັກນ້ອຍ. ເກຣດ A ເຊັ່ນ: 27G051 ຊີ້ໃຫ້ເຫັນຄວາມຫນາຂອງ 0.0106 ນິ້ວ (0.27 ມມ), 'G' ສໍາລັບເມັດພືດ, ແລະການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດຂອງ 0.51 W/lb ທີ່ 1.5T ແລະ 60 Hz. ການທົດສອບສໍາລັບວັດສະດຸເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນອີງໃສ່ວິທີການກອບ Epstein ຫຼາຍ, ເຊິ່ງວັດແທກຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກຂອງແຖບສີ່ຫລ່ຽມມາດຕະຖານທີ່ຖືກຕັດອອກຈາກມ້ວນ. ການທົດສອບ Epstein ຍັງຄົງເປັນມາດຕະຖານຄໍາສໍາລັບການກວດສອບໃບຢັ້ງຢືນການທົດສອບໂຮງງານຕໍ່ກັບຄວາມຕ້ອງການຂອງ ASTM.
ຕະຫຼາດເອີຣົບແລະສາກົນໄດ້ນໍາໃຊ້ EN 10106 ແລະ IEC 60404-8-4 ສໍາລັບຊັ້ນຮຽນທີ່ບໍ່ມີຮັດກຸມ. ວັດສະດຸທີ່ເປັນເມັດພືດຕົກຢູ່ພາຍໃຕ້ EN 10107 ແລະ IEC 60404-8-7. ມາດຕະຖານເຫຼົ່ານີ້ເປັນພື້ນຖານສໍາລັບການຜະລິດທົ່ວໂລກສ່ວນໃຫຍ່ຢູ່ນອກອາເມລິກາເຫນືອ. ພວກເຂົາເຈົ້າສະຫນອງລະບົບການນາມສະກຸນທີ່ຊັດເຈນ, metric ທີ່ສື່ສານໂດຍກົງຄວາມສາມາດທາງດ້ານຮ່າງກາຍແລະແມ່ເຫຼັກຂອງວັດສະດຸ.
ການຖອດລະຫັດສົນທິສັນຍາການຕັ້ງຊື່ຂອງເອີຣົບສະແດງໃຫ້ເຫັນເຖິງການວັດແທກການປະຕິບັດທີ່ແນ່ນອນ. ເອົາຊັ້ນຮຽນ M330-50A ເປັນຕົວຢ່າງ. 'M' ຫຍໍ້ມາຈາກເຫຼັກແມ່ເຫຼັກ. '330' ສະແດງເຖິງການສູນເສຍສະເພາະສູງສຸດຂອງ 3.30 W/kg ທີ່ທົດສອບຢູ່ທີ່ 1.5 Tesla ແລະ 50 Hz. '50' ສະແດງໃຫ້ເຫັນຄວາມຫນານາມຂອງ 0.50 ມມ. 'A' ໝາຍເຖິງແຜ່ນງານທີ່ບໍ່ຮັດກຸມ, ປະມວນຜົນເຕັມຮູບແບບ. ມາດຕະຖານ DIN ຂອງເຢຍລະມັນແບບເກົ່າ, ເຊັ່ນ DIN 46400, ຍັງປາກົດຢູ່ໃນແຜນຜັງເກົ່າ. ທ່ານຕ້ອງສ້າງແຜນທີ່ປະຫວັດສາດເຫຼົ່ານີ້ກັບການທຽບເທົ່າ EN/IEC ທີ່ທັນສະໄຫມເພື່ອຮັບປະກັນການເຂົ້າກັນໄດ້ຕ່ອງໂສ້ການສະຫນອງໃນປັດຈຸບັນ.
ຊຸດ IEC 60404 ແມ່ນກວ້າງຂວາງ, ກວມເອົາບໍ່ພຽງແຕ່ສະເພາະວັດສະດຸເທົ່ານັ້ນ, ແຕ່ຍັງມີວິທີການທົດສອບທີ່ແນ່ນອນທີ່ຕ້ອງການເພື່ອກວດສອບພວກມັນ. IEC 60404-2 ກໍານົດຂັ້ນຕອນການທົດສອບກອບ Epstein, ຮັບປະກັນວ່າໂຮງງານໃນເຢຍລະມັນແລະໂຮງງານໃນເກົາຫລີໃຕ້ໃຊ້ການຕິດຕັ້ງທາງດ້ານຮ່າງກາຍຄືກັນອ້ອຍຕ້ອຍເພື່ອວັດແທກການສູນເສຍຫຼັກແລະ permeability. ມາດຕະຖານນີ້ແມ່ນສິ່ງທີ່ເຮັດໃຫ້ທີມງານຈັດຊື້ສາມາດມີຄວາມຫມັ້ນໃຈໃນແຫຼ່ງອຸປະກອນທົ່ວໂລກ.
ເກຣດ EN/IEC |
ຄວາມຫນາ (ມມ) |
ການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດ (W/kg @ 50Hz, 1.5T) |
ຂົ້ວໂລກໜ້ອຍສຸດ (Tesla @ 5000 A/m) |
|---|---|---|---|
M230-35A |
0.35 |
2.30 |
1.60 |
M270-50A |
0.50 |
2.70 |
1.60 |
M330-50A |
0.50 |
3.30 |
1.60 |
M400-65A |
0.65 |
4.00 |
1.60 |
ເມື່ອຈັດການກັບວັດສະດຸທີ່ເປັນເມັດພືດພາຍໃຕ້ EN 10107, ນາມສະກຸນປ່ຽນເລັກນ້ອຍ. ເກຣດເຊັ່ນ M140-30S ຊີ້ໃຫ້ເຫັນເຖິງການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດຂອງ 1.40 W/kg ທີ່ 1.7 Tesla ແລະ 50 Hz, ຄວາມຫນາ 0.30 ມມ, ແລະ 'S' ສໍາລັບວັດສະດຸທີ່ເນັ້ນເມັດພືດທໍາມະດາ. ເກຣດທີ່ມີຄວາມທົນທານສູງໃຊ້ 'P' ແທນ 'S', ສະແດງເຖິງວັດສະດຸທີ່ຜ່ານການປຸງແຕ່ງເພື່ອໃຫ້ໄດ້ຄວາມສອດຄ່ອງຂອງຜລຶກທີ່ຄົມຊັດກວ່າ, ສົ່ງຜົນໃຫ້ການສູນເສຍຕ່ໍາ ແລະລະດັບການ induction ສູງຂຶ້ນ. ຊັ້ນຮຽນທີການ permeability ສູງເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນມີຄວາມຈໍາເປັນສໍາລັບການຕອບສະຫນອງລະບຽບການປະສິດທິພາບພະລັງງານທີ່ເຂັ້ມງວດໃນການອອກແບບຫມໍ້ແປງທີ່ທັນສະໄຫມ.
ມາດຕະຖານອຸດສາຫະກໍາຂອງຍີ່ປຸ່ນຮັກສາຄວາມສອດຄ່ອງຢ່າງເຂັ້ມງວດກັບວິທີການ IEC ໃນຂະນະທີ່ສະຫນັບສະຫນູນບາງຄວາມສາມາດຂອງໂຮງງານທີ່ກ້າວຫນ້າທີ່ສຸດຂອງໂລກ. JIS C 2552 ຄຸ້ມຄອງແຜ່ນທີ່ບໍ່ແມ່ນຮັດກຸມ, ໃນຂະນະທີ່ JIS C 2553 ກວມເອົາການຜະລິດເມັດພືດ. ຮູບແບບ JIS nomenclature ແບ່ງປັນຄວາມຄ້າຍຄືກັນຂອງໂຄງສ້າງໂດຍກົງກັບມາດຕະຖານ IEC, ເຮັດໃຫ້ການອ້າງອີງຂ້າມຂ້ອນຂ້າງກົງໄປກົງມາສໍາລັບວັດສະດຸພື້ນຖານ.
ການກຳນົດມາດຕະຖານ JIS ເຊັ່ນ: 50A290 ບົ່ງບອກເຖິງຄວາມໜາ 0.50 ມມ ('50'), ສະຖານະການບໍ່ຮັດກຸມທີ່ປະມວນຜົນເຕັມຮູບແບບ ('A'), ແລະການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດ 2.90 W/kg ທີ່ 50 Hz ('290'). ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ຄວາມເປັນຈິງຂອງຕະຫຼາດມັກຈະ deviates ຈາກການກໍານົດມາດຕະຖານ. ໂຮງງານຍີ່ປຸ່ນເຊັ່ນ JFE Steel ແລະ Nippon Steel ຄອບງໍາຕະຫຼາດທີ່ມີປະສິດທິພາບສູງ, ວັດແທກບາງໆ. ວິສະວະກອນມັກຈະພົບກັບຊຸດການຄ້າທີ່ເປັນເຈົ້າຂອງ, ເຊັ່ນ: ເກຣດ JFE ຂອງ JN, JNP, ຫຼື JN-H. ທ່ານຕ້ອງເປັນລະບົບແຜນທີ່ການກໍານົດທີ່ເປັນເຈົ້າຂອງເຫຼົ່ານີ້ກັບຄືນໄປບ່ອນມາດຕະຖານມາດຕະຖານ JIS ຫຼື ASTM ໂດຍໃຊ້ແຜ່ນຂໍ້ມູນດ້ານວິຊາການສະເພາະຂອງໂຮງງານ.
ຊັ້ນຮຽນທີ່ເປັນເຈົ້າຂອງທີ່ພັດທະນາໂດຍໂຮງງານຍີ່ປຸ່ນມັກຈະຊຸກຍູ້ຂອບເຂດຂອງສິ່ງທີ່ເປັນໄປໄດ້ໃນກອບມາດຕະຖານ JIS. ສໍາລັບຕົວຢ່າງ, ມາດຕະຖານ JIS C 2552 ອາດຈະຫຼຸດລົງໃນການສູນເສຍຫຼັກທີ່ແນ່ນອນສໍາລັບຄວາມຫນາ 0.35 ມມ, ແຕ່ຊັ້ນທີ່ເປັນເຈົ້າຂອງຈາກ Nippon Steel ອາດຈະສະຫນອງການຫຼຸດຜ່ອນການສູນເສຍຫຼັກ 10% ຫາ 15% ໃນຄວາມຫນາດຽວກັນນັ້ນ. ນີ້ແມ່ນບັນລຸໄດ້ໂດຍຜ່ານການຄວບຄຸມໂລຫະທີ່ກ້າວຫນ້າ, ການເພີ່ມປະສິດທິພາບຂອງຊິລິໂຄນແລະອາລູມິນຽມ, ແລະນໍາໃຊ້ເຕັກນິກການມ້ວນແລະ annealing ທີ່ມີຄວາມຊ່ຽວຊານສູງ.
ເກຣດ JIS |
ຄວາມຫນາ (ມມ) |
ການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດ (W/kg @ 50Hz, 1.5T) |
ທຽບເທົ່າ EN Grade |
|---|---|---|---|
35A230 |
0.35 |
2.30 |
M230-35A |
50A290 |
0.50 |
2.90 |
M290-50A |
50A470 |
0.50 |
4.70 |
M470-50A |
ເມື່ອມີແຫຼ່ງທີ່ມາຈາກປະເທດຍີ່ປຸ່ນ, ມັນເປັນສິ່ງ ສຳ ຄັນທີ່ຈະເຂົ້າໃຈການອອກແບບການເຄືອບຂອງມັນ. JIS ກໍານົດການເຄືອບ insulation ຕ່າງໆ, ມັກຈະຈັດປະເພດໂດຍອົງປະກອບຂອງພວກມັນ (ອິນຊີ, ອະນົງຄະທາດ, ຫຼືເຄິ່ງອິນຊີ) ແລະການນໍາໃຊ້ທີ່ຕັ້ງໄວ້ (ສາມາດເຈາະໄດ້, ການເຊື່ອມໂລຫະ, ຫຼືຄວາມທົນທານຕໍ່ອຸນຫະພູມສູງ). ການຮັບປະກັນວ່າການເຄືອບ JIS ສອດຄ່ອງກັບເງື່ອນໄຂການເຄືອບ ASTM ຫຼື IEC ທີ່ຕ້ອງການແມ່ນມີຄວາມສໍາຄັນເທົ່າກັບການຈັບຄູ່ຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກ. ຄວາມບໍ່ສອດຄ່ອງຢູ່ທີ່ນີ້ສາມາດນໍາໄປສູ່ການສັ້ນ interlaminar ຮ້າຍແຮງແລະຄວາມລົ້ມເຫຼວຂອງຫຼັກ.
ການຜະລິດຂອງຈີນແມ່ນອີງໃສ່ກອບມາດຕະຖານ GB / T. GB/T 2521.1 ລະບຸຄວາມຕ້ອງການສໍາລັບວັດສະດຸທີ່ບໍ່ມີທິດທາງ. GB/T 2521.2 ກວມເອົາການຜະລິດເມັດພືດ. ລະບົບການຕັ້ງຊື່ຂອງຈີນສະທ້ອນຄວາມໜາຂອງ IEC ແລະຕົວຊີ້ວັດການສູນເສຍຫຼັກຂອງ IEC ໂດຍກົງ, ເຮັດໃຫ້ການຄ້າສາກົນງ່າຍຂຶ້ນ ແລະ ການທົດແທນວັດສະດຸ.
ເກຣດຈີນແບບປົກກະຕິເຊັ່ນ 50W310 ທໍາລາຍຢ່າງມີເຫດຜົນ. '50' ໝາຍເຖິງຄວາມໜາ 0.50 ມມ. The 'W' ຊີ້ໃຫ້ເຫັນ ເຫຼັກໄຟຟ້າ ທີ່ບໍ່ແມ່ນຮັດກຸມ . '310' ສະແດງເຖິງການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດ 3.10 W/kg ທີ່ 50 Hz. ຄວາມເປັນຈິງຂອງການຈັດຕັ້ງປະຕິບັດຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການກວດສອບຜູ້ສະຫນອງຢ່າງລະມັດລະວັງ. ຄວາມສອດຄ່ອງແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍລະຫວ່າງໂຮງງານຜະລິດຊັ້ນ 1 ຂອງຈີນ ເຊັ່ນ: Baosteel ຫຼື WISCO, ແລະຜູ້ຜະລິດລະດັບ 2 ຫຼື ຊັ້ນ 3 ຂະຫນາດນ້ອຍກວ່າ. ທີມງານຈັດຊື້ຕ້ອງຈັດການການປ່ຽນແປງໃນຂອບເຂດຈໍາກັດອາຍຸແມ່ເຫຼັກແລະຄວາມທົນທານທາງມິຕິທີ່ລະບຸໄວ້ພາຍໃຕ້ຂອບຂອງ GB/T ທີ່ກວ້າງກວ່າ.
ອາຍຸແມ່ເຫຼັກແມ່ນປັດໃຈສໍາຄັນໃນເວລາທີ່ປະເມີນວັດສະດຸ GB/T. ອາຍຸ ໝາຍ ເຖິງການເສື່ອມໂຊມຂອງຄຸນສົມບັດແມ່ເຫຼັກຕາມເວລາ, ໂດຍປົກກະຕິແມ່ນເກີດມາຈາກການ precipitation ຂອງຄາບອນແລະໄນໂຕຣເຈນ impurities ພາຍໃນ matrix ເຫຼັກກ້າ. ໂຮງສີຊັ້ນ 1 ນຳໃຊ້ເຕັກນິກການດູດຝຸ່ນແບບກ້າວກະໂດດຂັ້ນເພື່ອຫຼຸດຜ່ອນສິ່ງສົກກະປົກເຫຼົ່ານີ້ໃຫ້ຢູ່ໃນລະດັບທີ່ລະເລີຍ, ຮັບປະກັນວັດສະດຸບໍ່ແກ່. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ວັດສະດຸຈາກໂຮງງານຊັ້ນຕ່ໍາອາດຈະສະແດງໃຫ້ເຫັນເຖິງຄວາມສູງອາຍຸທີ່ສໍາຄັນ, ນໍາໄປສູ່ການສູນເສຍຫຼັກແລະອຸນຫະພູມການເຮັດວຽກທີ່ສູງຂຶ້ນໃນພາກສະຫນາມຫຼັງຈາກການນໍາໃຊ້ຫຼາຍເດືອນ.
GB/T ເກຣດ |
ຄວາມຫນາ (ມມ) |
ການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດ (W/kg @ 50Hz, 1.5T) |
ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທົ່ວໄປ |
|---|---|---|---|
35W250 |
0.35 |
2.50 |
motors ປະສິດທິພາບສູງ |
50W310 |
0.50 |
3.10 |
ມໍເຕີອຸດສາຫະກໍາມາດຕະຖານ |
50W470 |
0.50 |
4.70 |
ເຄື່ອງໃຊ້ຂະຫນາດນ້ອຍ, ມໍເຕີ HP ເສດສ່ວນ |
65W600 |
0.65 |
6.00 |
ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຕ່ໍາ, ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກວົງຈອນຕ່ໍາ |
ຄວາມທົນທານໃນມິຕິລະດັບຍັງຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການກວດກາຢ່າງເຂັ້ມງວດໃນເວລາທີ່ການສະຫນອງພາຍໃຕ້ມາດຕະຖານ GB / T. ເຮືອນຍອດ (ຄວາມແຕກຕ່າງຂອງຄວາມຫນາລະຫວ່າງສູນກາງແລະແຄມຂອງມ້ວນ) ແລະການຫຼຸດລົງຂອງແຂບຕ້ອງໄດ້ຮັບການຄວບຄຸມຢ່າງແຫນ້ນຫນາເພື່ອຮັບປະກັນປັດໃຈ stacking ສູງ. ເຮືອນຍອດຫຼາຍເກີນໄປເຮັດໃຫ້ແກນວ່າງ, ການສັ່ນສະເທືອນເພີ່ມຂຶ້ນ, ແລະສຽງດັງທີ່ສູງຂຶ້ນໃນເຄື່ອງສຸດທ້າຍ. ຂໍລາຍງານການກວດກາຂະໜາດລະອຽດສະເໝີພ້ອມກັບຂໍ້ມູນການທົດສອບແມ່ເຫຼັກມາດຕະຖານເມື່ອມີເງື່ອນໄຂຜູ້ສະໜອງ GB/T ໃໝ່.
ຕະຫຼາດອິນເດຍດໍາເນີນການພາຍໃຕ້ສໍານັກງານມາດຕະຖານອິນເດຍ (BIS). IS 648 ກໍານົດສະເພາະສໍາລັບວັດສະດຸ CRNGO. IS 3024 ຄຸ້ມຄອງວັດສະດຸ CRGO. ນາມສະກຸນຂອງອິນເດຍປະຕິບັດຕາມຮູບແບບການວັດແທກທີ່ຄ້າຍຄືກັນກັບເອີຣົບແລະຈີນ. ເກຣດເຊັ່ນ 50C350 ສະແດງເຖິງຄວາມໜາ 0.50 ມມ ('50'), ປະເພດການສູນເສຍຫຼັກມາດຕະຖານ ('C'), ແລະການສູນເສຍສູງສຸດ 3.50 W/kg ('350').
ການນໍາເຂົ້າວັດສະດຸເຂົ້າໄປໃນຕະຫຼາດການຜະລິດຂອງອິນເດຍຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການປະຕິບັດຕາມຢ່າງເຂັ້ມງວດໃນກອບການຢັ້ງຢືນ BIS. ໂຮງສີຕ່າງປະເທດຕ້ອງໄດ້ຮັບການຢັ້ງຢືນ BIS ບັງຄັບເພື່ອສະຫນອງຕະຫຼາດອິນເດຍ. ຄວາມສະເໝີພາບຢູ່ໃນເຈ້ຍບໍ່ຜ່ານຂໍ້ກໍານົດທາງກົດໝາຍນີ້. ທີມງານຈັດຊື້ຕ້ອງກວດສອບຄວາມເທົ່າທຽມທາງດ້ານວິຊາການຂອງວັດສະດຸແລະສະຖານະການຢັ້ງຢືນ BIS ທີ່ມີການເຄື່ອນໄຫວຂອງໂຮງງານຜະລິດເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການປະຕິເສດພາສີແລະການຂັດຂວາງລະບົບຕ່ອງໂສ້ການສະຫນອງ.
ຂັ້ນຕອນການຢັ້ງຢືນ BIS ແມ່ນເຄັ່ງຄັດ. ມັນກ່ຽວຂ້ອງກັບການກວດສອບໂຮງງານໂດຍຜູ້ກວດກາອິນເດຍ, ການທົດສອບວັດສະດຸຢ່າງກວ້າງຂວາງຢູ່ຫ້ອງທົດລອງທີ່ໄດ້ຮັບການອະນຸມັດ BIS, ແລະການຕິດຕາມການປະຕິບັດຕາມຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ. ນີ້ຮັບປະກັນວ່າວັດສະດຸທີ່ເຂົ້າມາຕະຫຼາດອິນເດຍມີຄຸນນະພາບແລະມາດຕະຖານຄວາມປອດໄພທີ່ເຄັ່ງຄັດ. ສໍາລັບຜູ້ຜະລິດທົ່ວໂລກທີ່ຕັ້ງສະຖານທີ່ຜະລິດໃນປະເທດອິນເດຍ, ການນໍາທາງພູມສັນຖານການຢັ້ງຢືນນີ້ແມ່ນມີຄວາມສໍາຄັນເຊັ່ນດຽວກັນກັບການຄຸ້ມຄອງສະເພາະດ້ານວິຊາການຂອງເຫຼັກກ້າເອງ.
IS Grade (CRNGO) |
ຄວາມຫນາ (ມມ) |
ການສູນເສຍຫຼັກສູງສຸດ (W/kg @ 50Hz, 1.5T) |
ລະດັບ IEC ທຽບເທົ່າ |
|---|---|---|---|
35C250 |
0.35 |
2.50 |
M250-35A |
50C350 |
0.50 |
3.50 |
M350-50A |
65C530 |
0.65 |
5.30 |
M530-65A |
ເມື່ອມາດຕະຖານ IS ຂ້າມອ້າງອີງກັບກອບທົ່ວໂລກອື່ນໆ, ວິສະວະກອນຍັງຕ້ອງເອົາໃຈໃສ່ກັບເງື່ອນໄຂການທົດສອບສະເພາະທີ່ລະບຸໄວ້ໃນ IS 648 ແລະ IS 3024. ໃນຂະນະທີ່ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວພວກມັນສອດຄ່ອງກັບ IEC 60404, ມັນສາມາດມີການປ່ຽນແປງເລັກນ້ອຍໃນການກະກຽມຕົວຢ່າງຫຼືຄວາມຕ້ອງການການປັບອຸປະກອນການທົດສອບ. ສະເຫມີອີງໃສ່ຂໍ້ມູນໃບຢັ້ງຢືນການສອບເສັງ Mill ຕົວຈິງແທນທີ່ຈະສົມມຸດວ່າການຈັດຕໍາແຫນ່ງທີ່ສົມບູນແບບໂດຍອີງໃສ່ການກໍານົດຊັ້ນຮຽນ.
ມີປະສົບການຫຼາຍກວ່າ 20 ປີໃນຕະຫຼາດເຫຼັກກ້າໄຟຟ້າແລະຫຼາຍກວ່າ 16 ປີຂອງຄວາມຊ່ຽວຊານດ້ານການຜະລິດ, SHERAXIN ສະໜອງ CRGO ແລະ CRNGO coils, ແຖບ, ແລະແຜ່ນສໍາລັບແກນ transformer ແລະ laminations ໄຟຟ້າ. ສະຫນັບສະຫນູນໂດຍຄວາມສາມາດໃນການຜະລິດທີ່ກໍາຫນົດເອງແລະເຄືອຂ່າຍການສະຫນອງລະຫວ່າງປະເທດທີ່ສ້າງຕັ້ງຂຶ້ນ, ບໍລິສັດຊ່ວຍໃຫ້ລູກຄ້າທົ່ວໂລກຜະລິດຜະລິດຕະພັນເຫຼັກກ້າທີ່ຕອບສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການແມ່ເຫຼັກ, ຂະຫນາດ, ການປຸງແຕ່ງແລະການຈັດສົ່ງທີ່ແຕກຕ່າງກັນ.
ຮ້ອງຂໍໃຫ້ສໍາເລັດການຢັ້ງຢືນ Mill Test (MTCs) ສໍາລັບທຸກ batch ເພື່ອກວດສອບການສູນເສຍຫຼັກທີ່ແທ້ຈິງແລະ permeability ຕໍ່ກັບຂໍ້ກໍານົດມາດຕະຖານ nominal.
ນຳໃຊ້ປັດໃຈການແປງທາງຄະນິດສາດທີ່ຖືກຕ້ອງເມື່ອອ້າງອີງຂໍ້ມູນ 60 Hz ເໜືອຂອງອາເມລິກາເໜືອດ້ວຍຂໍ້ມູນສະເພາະ 50 Hz ສາກົນ.
ກວດສອບຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ຂອງການເຄືອບ insulation ຄຽງຄູ່ກັບຄຸນສົມບັດໂລຫະພື້ນຖານເພື່ອປ້ອງກັນບໍ່ໃຫ້ interlaminar shorting ໃນແກນ stacked.
ການກວດສອບລະດັບ 2 ແລະ Tier 3 ໂຮງສີລະຫວ່າງປະເທດໂດຍສະເພາະສໍາລັບການປະຕິບັດຕາມແມ່ເຫຼັກ aging ແລະຄວາມສອດຄ່ອງຂອງວັດໃນທົ່ວຄວາມກວ້າງຂອງ coil.
ກວດສອບສະຖານະການຢັ້ງຢືນ BIS ທີ່ມີການເຄື່ອນໄຫວສໍາລັບອຸປະກອນການສະຫນອງໂຮງງານໃດທີ່ກໍານົດສໍາລັບຕະຫຼາດການຜະລິດອິນເດຍ.
A: ການທົດແທນໂດຍກົງຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການຄິດໄລ່ມູນຄ່າການສູນເສຍຫຼັກ. ASTM ທົດສອບຢູ່ທີ່ 60 Hz, ໃນຂະນະທີ່ EN ທົດສອບຢູ່ທີ່ 50 Hz. ທ່ານຕ້ອງໃຊ້ປັດໄຈການແປງໂດຍອີງໃສ່ຄວາມຫນາແລະໂລຫະປະສົມເພື່ອຮັບປະກັນຄວາມສົມດຸນຂອງແມ່ເຫຼັກທີ່ແທ້ຈິງກ່ອນທີ່ຈະທົດແທນ.
A: ໃນນາມສະກຸນ EN, 'A' ຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າວັດສະດຸແມ່ນແຜ່ນເຫຼັກທີ່ບໍ່ຮັດກຸມ, ສໍາເລັດຮູບພ້ອມສໍາລັບການ stamping ແລະ stacking ໂດຍບໍ່ມີການ annealing ເພີ່ມເຕີມ.
A: ເກຣດທີ່ເປັນເຈົ້າຂອງຈາກໂຮງງານມັກຈະເກີນມາດຕະຖານຂັ້ນຕໍ່າລະດັບຊາດ. ພວກເຂົາເຈົ້າອາດຈະສະຫນອງຄວາມທົນທານຄວາມຫນາແຫນ້ນ, ການສູນເສຍຫຼັກຕ່ໍາ, ຫຼືການເຄືອບພິເສດທີ່ບໍ່ໄດ້ກໍານົດຢ່າງຊັດເຈນໃນກອບມາດຕະຖານ JIS ຫຼື GB / T.
A: ແມ່ນແລ້ວ. ຫ້ອງການມາດຕະຖານອິນເດຍກໍານົດວ່າເຫຼັກໄຟຟ້າທີ່ນໍາເຂົ້າທັງຫມົດຕ້ອງມາຈາກໂຮງງານທີ່ໄດ້ຮັບການຢັ້ງຢືນ BIS. ຄວາມເທົ່າທຽມດ້ານວິຊາການຢ່າງດຽວແມ່ນບໍ່ພຽງພໍສໍາລັບການແຈ້ງພາສີ.
A: ການເຄືອບ insulation ປ້ອງກັນກະແສໄຟຟ້າຈາກການໂດດລະຫວ່າງ laminations stacked. ຖ້າຫາກວ່າທ່ານທົດແທນຊັ້ນຮຽນທີແຕ່ການນໍາໃຊ້ການເຄືອບທີ່ອ່ອນແອຫຼືບໍ່ເຂົ້າກັນໄດ້, ເສັ້ນທາງສັ້ນ interlaminar ຈະເຮັດໃຫ້ເກີດຄວາມຮ້ອນເກີນໄປຢ່າງຮຸນແຮງແລະການສູນເສຍປະສິດທິພາບ.